(فصلنامه مطالعات تاریخ فرهنگی)پژوهشنامه انجمن ایرانی تاریخ- اهداف و زمینه‌ها
اهداف

حذف تصاویر و رنگ‌ها

فصلنامه علمی پژوهشی مطالعات تاریخ فرهنگی با هدف کمک به تولید مقالات پژوهشی و ارتقا سطح دانش دانشجویان مقاطع تکمیلی و پژوهشگران حوزه تاریخ فرهنگی چاپ و نشر می شود.

تاریخ فرهنگی از عرصه هایی است که در رشته تاریخ و به طور کلی در قلمرو علوم انسانی مورد غفلت قرار گرفته است. ایران به عنوان یکی از اصلی ترین کانون های فرهنگی و تمدنی دنیا و برخورداری از قریب به 10 هزار سال تاریخ، بیشترین سهم را در تولید فرهنگ سازی و حتی صدور فرهنگ به اقصی نقاط عالم داشته است. متأسفانه این پیشینه غنی فرهنگی نه تنها برای نسل جوان بلکه برای بیشتر آحاد جامعه و حتی بسیاری از متخصصان ناشناخته است. 

رسالت اصلی فصلنامه علمی پژوهشی مطالعات تاریخ فرهنگی غبارزدایی از این پیشینه غنی تاریخی و کمک به تقویت عزت و در نتیجه انسجام و وحدت ملی است.

انجمن ایرانی تاریخ و موسسان این فصلنامه با در نظر گرفتن این هدف مقدس و با ملاحظه خلأ گسترده و عمیقی که در عرصه مطالعات فرهنگی وجود دارد، این فصلنامه را راه اندازی کرده است و امید دارد در آینده تعداد این گونه مجلات به نحوی افزایش یابد که بتواند عقب ماندگی چندین ساله مطالعات و پژوهش های فرهنگی را اندکی جبران کند.

استقبال گسترده ای که مخاطبان متخصص این مجله از انتشار آن کرده اند و نمود آن در تعداد مقالات دریافتی به دفتر مجله بازتاب یافته موید صدق سیاست گذاری و برنامه ریزی های هیأت تحریریه فصلنامه است.

امید است حمایت بی دریغ مسئولان کمبود چندین ساله ی مطالعات این موضوع حساس و پراهمیت را جبران کند.


اهداف و رویکردها:

کوشش و تشریک مساعی برای ارتقاء دانش تاریخ فرهنگی در ایران؛

اهتمام در شناساندن حوزه‌های پژوهشی تاریخ فرهنگی در ایران

ایجاد همگرایی بین دانش تاریخ و دیگر حوزه‌های علوم انسانی

بحث‌های نظری و روش‌شناسی در حوزه تاریخ فرهنگی

مطالعات تطبیقی تاریخ فرهنگی ایران و دیگر کشورها

 

و دیگر زمینه‌های خاص پژوهش در تاریخ فرهنگی
نشانی مطلب در وبگاه (فصلنامه مطالعات تاریخ فرهنگی)پژوهشنامه انجمن ایرانی تاریخ:
http://chistorys.ir/find-1.42.15.fa.html
برگشت به اصل مطلب