:: دوره 12، شماره 47 - ( فصلنامه مطالعات تاریخ فرهنگی 1400 ) ::
جلد 12 شماره 47 صفحات 0-0 برگشت به فهرست نسخه ها
جستاری در پوشاک صابئین مندائی
معصومه فیض آبادی، طاهره عظیم زاده تهرانی*1
1- ، basirat.m48@gmail.com
چکیده:   (1878 مشاهده)
جستاری در پوشاک صابئین مندائی
معصومه فیض‌آبادی[1]
طاهره عظیم‌زاده طهرانی[2]
 
چکیده
    پوشاک به عنوان یکی از مظاهر فرهنگ و تمدن، در شناخت اقوام از اهمیت و جایگاه ویژه‌ای برخوردار است. «صابئین مندائی» از جمله اقلیت‌های دینی‌اند که از دیرباز در خوزستان و در جوار رودخانه‌ها زندگی می‌کرده‌اند. دربارۀ این قوم پژوهش‌هایی با محوریت آیین مذهبی، خط و زبان، برخی آداب و رسوم و چگونگی مهاجرت آنان به بین‌النهرین انجام شده است. در این میان، به پوشاک صابئین که معرّف ارزش‌های ملی و مذهبی آنهاست، کمتر توجه شده است. در این پژوهش پوشاک زنان و مردان مندائی با تکیه بر شواهدِ تاریخی مکتوب، تاریخ شفاهی و مصاحبۀ حضوری با رویکرد توصیفی- تحلیلی مورد بررسی قرار گرفته است.
    بررسی‌ها حکایت‌ از آن دارد که مندائیان در زندگی روزمره و معمولی تابع فرهنگ حاکم بر جامعه بوده‌اند. آنان در مراسم مذهبی و آیینیِ خود از پوشش خاصی به نام «رسته» استفاده می‌کردند و در حال حاضر نیز پوشیدن آن به همان شیوۀ گذشته استمرار دارد. رسته از پنج قسمتِ «برزنقا»، «سُدرا»، «نصیفه»، «همیانه» و «شَروارا» تشکیل شده است که هر یک کاربرد و مفهوم خاص خود را دارد. پوشیدن این لباس یکپارچه سفید هنگام اجرای مراسم صابئین برای زن و مرد به‌طور یکسان و همانندِ هم ضروری است.  
واژه‌های کلیدی: صابئین، مندائیان، پوشاک، خوزستان، قاجار
 
 
[2]. دانشیار گروه تاریخ و تمدن ملل اسلامی، واحد مشهد، دانشگاه آزاد اسلامی، مشهد، ایران (نویسنده مسئول) آدرس ایمیل ta_azim@yahoo.com
واژه‌های کلیدی: صابئین، مندائیان، پوشاک، خوزستان، قاجار
متن کامل [PDF 2244 kb]   (427 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: تخصصي
دریافت: 1400/3/6 | پذیرش: 1400/3/10 | انتشار: 1400/3/10XML   English Abstract   Printبازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.
دوره 12، شماره 47 - ( فصلنامه مطالعات تاریخ فرهنگی 1400 ) برگشت به فهرست نسخه ها